APARATY RUCHOME

ruchome

Aparaty ruchome, zwane są także wyjmowanymi. Służą do leczenia wad u młodszych dzieci. Ich głównym zadaniem jest pobudzanie wzrostu kości szczęki i żuchwy we właściwym kierunku, a także niewielkie przemieszczanie zębów. Głównym celem leczniczym aparatu ruchomego jest stworzenie miejsca dla przyszłych zębów stałych.

Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia może wyeliminować konieczność stosowania aparatu stałego w późniejszym wieku lub w znacznym stopniu zmniejszyć wadę. Niejednokrotnie aparat ruchomy jest pierwszym etapem kompleksowego leczenia ortodontycznego i przygotowuje narząd żucia do przyszłego leczenia aparatem stałym.

Minusem aparatów ruchomych jest konieczność noszenia ich przez kilka godzin dziennie oraz spania z nimi w nocy.

Aparat wyjmowany, wykonywany indywidualnie dla pacjenta, składa się z akrylowej płyty, w wybranej przez pacjenta kolorystyce oraz drutów. Może zawierać dodatkowe elementy takie jak śruby lub sprężyny.

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do lekarza ortodonty?
Ciężko podać konkretny wiek rozpoczęcia leczenia. Dobrze jest już od pojawienia się pierwszych zębów kontrolować stan jamy ustnej. Rodzica powinny zaniepokoić i skłonić do umówienia wizyty ortodontycznej podane objawy:
– szkodliwe nawyki – ssanie palca, smoczka, ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów
– wada wymowy
– oddychanie ustami
– stale otwarta buzia
– nieprawidłowe uszeregowanie zębów – stłoczenia, szpary między zębami
– nadmiernie cofnięta lub wysunięta bródka
– asymetria w rysach twarzy
– wczesna utrata zębów mlecznych

Jak długo trwa leczenia aparatem ruchomym?


Czas trwania leczenia zależy w dużej mierze od konkretnej wady oraz od współpracy ze strony pacjenta. Pacjent musi nosić aparat, aby terapia była skuteczna. Jeśli nie ma dobrej współpracy to niestety leczenie się przedłuża.

Ile godzin należy nosić aparat?


Minimum 14 godzin w ciągu doby. Jeśli przeciętnie dziecko śpi z aparatem 8 godzin to dodatkowo musi go nosić co najmniej 6 godzin w dzień.

Jak dbać o aparat ruchomy?


Przechowywać należy go w pudełeczku otrzymanym od lekarza oraz myć za pomocą szczoteczki. Zamiast pasty do zębów można używać szarego mydła lub specjalnej pasty do mycia protez.

Co zrobić gdy aparat powoduje ból lub otarcia w jamie ustnej?
Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wymagana jest prawdopodobniej niewielka korekta, którą może dokonać tylko lekarz prowadzący.

Zmagasz się z problemami ze zgryzem bądź nie jesteś pewien czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego? Skontaktuj się ze specjalistą z zakresu ortodoncji  z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach! W ramach usług ortodoncja Poznań, zadba on o stan Twojego uzębienia i przywróci mu pełną funkcjonalność.