Higiena i dieta

W czasie noszenia aparatu stałego należy szczególnie zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Jest to bardzo ważne w trakcie leczenia ortodontycznego. Lekarz wytłumaczy Państwu jak należy prawidłowo dbać o zęby i aparat.

Mycie zębów powinno się odbywać po każdym posiłku – nawet niewielkiej przekąsce.

Na czas noszenia aparatu należy zmodyfikować swój jadłospis. Twarde orzechy i warzywa mogą uszkodzić delikatne elementy, a kleiste produkty jak gumy czy cukierki np. krówki pozostawiają uciążliwe do usunięcia resztki. Dlatego trzeba unikać tego typu przekąsek.

Warto wyposażyć się w specjalne akcesoria ułatwiające czyszczenie zębów i aparatu. Pacjenci naszego gabinetu, po założeniu aparatu stałego, otrzymują od nas zestaw startowy do higieny jamy ustnej m. in.: szczoteczkę jednopęczkową, szczoteczkę międzyzębową oraz wosk ortodontyczny.

Zmagasz się z problemami ze zgryzem bądź nie jesteś pewien czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego? Skontaktuj się ze specjalistą z zakresu ortodoncji  z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach! W ramach usług ortodoncja Poznań, zadba on o stan Twojego uzębienia i przywróci mu pełną funkcjonalność.

 1. Szczoteczka ortodontyczna
  Ma specjalnie wyprofilowany rowek w kształcie litery V, co ułatwia dbanie o higienę zębów i aparatu.
 2. Szczoteczka jednopęczkowa
  Posiada jeden pęczek włosia. Mała główka szczoteczki dociera do wszystkich elementów konstrukcji aparatu, doskonale czyści niedostępne dla zwykłych szczoteczek miejsca wokół zamków aparatów ortodontycznych.
 3. Szczoteczka międzyzębowa
  Służy do czyszczenia przestrzeni między zębami, do których nie dotrze zwykła szczoteczka. Idealnie nadaje się co mycia pierścieni, zamków i okolicy między drutem, a zębami.
 4. Nitka dentystyczna
  Pozwala na dotarcie do ciasnych przestrzeni międzyzębowych i usunięcie resztek pokarmów.
 5. Wosk ortodontyczny
  Zabezpieczający przed podrażnieniem i poranieniami od elementów aparatu ortodontycznego. Znosi dyskomfort wynikający z noszenia aparatu. Wosk służy do zabezpieczania ostrych elementów aparatu, po to aby nie powodowały podrażnienia śluzówki jamy ustnej. Nie stosuje się go zawsze, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeśli po założeniu aparatu czujesz, że pewne jego części ocierają śluzówkę należy użyć wosku. Wystarczy uplastycznić go w palcach i nakleić go na elementy powodujące podrażnienia. Jeśli wosk się zetrze nakładamy go ponownie.
 6. Płyn do płukania jamy ustnej
  Zapobiega odkładaniu się kamienia i zmniejsza skłonność zębów do próchnicy. Najlepiej stosować go w przerwach między myciem zębów, a nie bezpośrednio po. Należy pamiętać, że płyn do płukania nie zastąpi dokładnego mycia zębów.