LECZENIE RETENCYJNE

Aparaty retencyjne, czyli retainery służą do utrwalenia efektu uzyskanego po leczeniu ortodontycznym i zapobiegają nawrotowi wady. W leczeniu retencyjnym możemy stosować zarówno aparaty ruchome jak i stałe.

Czas noszenia aparatu retencyjnego nie jest z góry określony. Zwykle trwa ok. 2 lat, ale może się znacznie wydłużyć w przypadku niektórych, bardziej skomplikowanych wad.

Pacjent po leczeniu ortodontycznym otrzymuje na górne zęby aparat retencyjny wyciągany. Jest to przezroczysta, cienka szyna, którą zakłada się tylko na noc. Natomiast retencją dla dolnych zębów jest retainer stały, w postaci cienkiego druciku. Zupełnie nie widoczny, przyklejany do zębów od strony języka, niepsujący estetyki.

Bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej w czasie noszenia retainera, jak i częste czyszczenie samego aparatu retencyjnego. Poleca się stosowanie nici międzyzębowych i płukanek jako uzupełnienie standardowego mycia zębów szczoteczką i pastą.

Zmagasz się z problemami ze zgryzem bądź nie jesteś pewien czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego? Skontaktuj się ze specjalistą z zakresu ortodoncji  z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach! W ramach usług ortodoncja Poznań, zadba on o stan Twojego uzębienia i przywróci mu pełną funkcjonalność.