APARATY STAŁE

Są przystosowane do uzębienia stałego. Można je stosować zwykle już od 12 – 13 roku życia. Aparaty te idealnie sprawdzają się w przypadku nieestetycznych stłoczeń i rotacji zębów. Pozwalają na sprowadzenie do łuku nieprawidłowo położonych zębów. Aparaty stałe składają się z specjalnych zaczepów (zamków oraz pierścieni) mocowanych na zębach za pomocą kleju. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych łuków, które działają ze stałą siłą na zęby.

W zależności od preferencji pacjenta i planu leczenia najczęściej stosuje się aparaty tradycyjne lub samoligaturujące, które mogą być metalowe albo estetyczne.

Aparaty tradycyjne metalowe

Tradycyjne aparaty, najczęściej stosowane przez lekarzy. Leczenie przy ich użyciu to najtańsza propozycja i najmniej estetyczna. Na zęby przyklejane są metalowe zamki, przez które przechodzi metalowy łuk, który utrzymywany jest w zamkach ligaturami. Wizyty kontrolne przeprowadza się średnio raz w miesiącu.

Aparaty samoligaturujące metalowe

Jest to nowszy system zamków, niż w przypadku aparatów tradycyjnych. Dzięki zatrzasce drut w zamkach trzyma się bez konieczności stosowania ligatur. Dzięki temu pozwalają na stosowanie małych sił w czasie leczenia, optymalnych dla przesuwania zębów oraz są bardziej precyzyjne. Efekty leczenia są dużo szybsze i bardziej stabilne. Rzadziej dochodzi do powikłań. Noszenie takiego aparatu jest łatwiejsze w utrzymaniu higieny. Wizyty kontrolne odbywają się co 1,5 – 2 miesiące.

Aparaty tradycyjne oraz samoligaturujące kosmetyczne

Wykorzystują zamki porcelanowe lub kryształowe. Są bardzo dyskretne. Mogą być prawie niezauważalne w czasie uśmiechu i mówienia. Sam przebieg leczenia jest identyczny jak w przypadku zamków metalowych. Polecane pacjentom, którzy chcą podjąć się leczenia ortodontycznego, a zależy im na dyskrecji i estetyce.

Zmagasz się z problemami ze zgryzem bądź nie jesteś pewien czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego? Skontaktuj się ze specjalistą z zakresu ortodoncji  z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach! W ramach usług ortodoncja Poznań, zadba on o stan Twojego uzębienia i przywróci mu pełną funkcjonalność.