Pierwsza wizyta

Na pierwszą wizytę należy zarezerwować sobie ok. 30 min. Lekarz zbiera informacje o stanie zdrowia pacjenta, sprawdza uzębienie i analizuje zgryz. Bardzo dobrze jest zabrać ze sobą zdjęcie pantomograficzne, jeśli takie posiadamy i nie jest ono starsze niż 1 rok. Jeżeli jednak nie mamy, wówczas lekarz wydaje skierowania na wykonanie aktualnego zdjęcia panoramicznego i cefalometrycznego (zdjęcie boczne głowy).

Na tej wizycie wykonujemy również wyciski zębów szczęki i żuchwy oraz pobieramy zgryz pacjenta. Lekarz mając pełną dokumentację pacjenta, czyli modele diagnostyczne i zdjęcia RTG, jest w stanie przeprowadzić dokładną analizę ortodontyczną.

Po badaniu klinicznym oraz radiologicznym lekarz jest w stanie przedstawić plan leczenia, przybliżony czas trwania pełnej terapii oraz koszty. Czasem, w przypadku skomplikowanych wad, może się okazać konieczne wykonanie dodatkowych badań.

Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pozbyć się wszelkiej próchnicy, problemów z dziąsłami oraz przeprowadzić oczyszczanie zębów z kamienia i osadów.

Jeżeli pacjent ma już większość zębów stałych, to najczęściej konieczne będzie założenie tzw. aparatu stałego. Jego podstawowa wersja składa się z metalowych lub porcelanowych zamków oraz drutów. Montaż aparatu zajmie ok. 1-2 godzin. Leczenie trwa przeciętnie od 12 miesięcy do 2,5 lat, jednak zaawansowane wady mogą wymagać dłuższej terapii. Wizyty kontrolne przeprowadza się co jeden lub dwa miesiące, na których lekarz aktywuje aparat i wymienia jego elementy.

Zmagasz się z problemami ze zgryzem bądź nie jesteś pewien czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego? Skontaktuj się ze specjalistą z zakresu ortodoncji  z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach! W ramach usług ortodoncja Poznań, zadba on o stan Twojego uzębienia i przywróci mu pełną funkcjonalność.