NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

W jakim wieku rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Najlepiej przeprowadzić pierwszą kontrolę już ok. 5 – 6 roku życia. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana wada i podjęta terapia, tym koszty i czas noszenia aparatu się zmniejszą. Najczęściej do ortodonty trafiają osoby w wieku 10 – 25 lat.

Jak długo trwa leczenie?

Bardzo proste wady można wyleczyć nawet w 12 – 16 miesięcy. Większość pacjentów potrzebuje nosić aparat przez około 2 – 2,5 lat. Skomplikowane wady, wymagające stosowania kilku różnych aparatów, mogą wymagać wieloletniej terapii.

Czy można założyć aparat tylko na dół / górę?

Można, jednak najczęściej trzeba nosić komplet aparatów. Związane jest to z koniecznością dopasowania zębów górnych do dolnych i uzyskania prawidłowego zgryzu. Leczenie jednym aparatem może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i stabilnych efektów.

Ile czasu trzeba czekać od wizyty konsultacyjnej do założenia zamków?

Od kilku dni w prostych przypadkach, do kilku tygodni jeśli wymagane jest leczenie lub usuwanie zębów. Przed założeniem aparatu wymagane jest usunięcie kamienia i osadów oraz wyleczenie zębów.

Po założeniu aparatu bolą mnie dziąsła, mam otarcia. Co robić?

Ból dziąseł może się utrzymywać przez kilka dni i jest to normalne. W przypadku dłuższych dolegliwości należy skonsultować swoje obawy z lekarzem.

Czy każda wada może zostać idealnie wyleczona?

Nie, mimo starań ze strony lekarza i pacjenta. Większość wad da się wyleczyć albo znacznie poprawić.

Czy aparat ortodontyczny stały psuje zęby?

Nie. Jeśli pacjent utrzymuje doskonałą higienę to zęby nie ulegają zniszczeniu.

Co zrobić jeśli odklei się pierścień lub zamek?

Najlepiej bezzwłocznie ustalić wizytę i zgłosić się do ortodonty. Nie czekać do kolejnej wizyty kontrolnej.

Czy nosząc aparat należy jakoś specjalnie dbać o higienę jamy ustnej?

Zaleca się mycie zębów minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Dodatkowo należy stosować nić dentystyczną, szczoteczki międzyzębowe, jednopęczkowe oraz płukanki.

Jaką dietę stosować nosząc aparat?

Należy unikać twardych pokarmów oraz takich, które są trudne do usunięcia z zębów, np. cukierki krówki, toffi. Trzeba wyeliminować z diety bardzo twarde przekąski typu orzechy.

Czy podczas leczenia mogą wystąpić powikłania?

Każde leczenie może nieść ze sobą ryzyko powikłań. Nigdy nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć reakcji organizmu. Na szczęście, w przypadku prawidłowej współpracy między ortodontą i pacjentem, rzadko dochodzi do niemiłych niespodzianek.

Czy po założeniu aparatu pojawią się problemy z mówieniem?

Mogą pojawić się przejściowe, kilkudniowe, problemy. Ustępują one, kiedy pacjent przyzwyczai się już do aparatu.

Czy po zdjęciu aparatu wada nie nawróci?

W przypadku noszenia aparatu retencyjnego, zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinno dojść do nawrotu wady. Może jedynie pojawić się niewielkie przesunięcie zębów, co jest związane z dopasowaniem zgryzu i jest to zupełnie normalne. Pacjent w trakcie leczenia retencyjnego powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne co pół roku.

Lekarz ortodonta powiedział, że musi przyszlifować zęby. Czy jest to normalne i bezpieczne?

Tzw. stripping zębów jest zalecany w przypadku stłoczeń i braku miejsca w łuku. Zeszlifowanie ścianek bocznych jest bezpieczne i niezauważalne dla pacjenta. Lekarz w ten sposób uzyskuje brakujące miejsce dla stłoczonych zębów. Niejednokrotnie dzięki stripping’owi unikamy konieczności usuwania zębów.

W internecie dużo pisze się o zamkach samoligaturujących (np. system Damona), czy faktycznie są one takie dobre?

Zamki samoligaturujące działają bardzo podobnie co zwykle zamki tradycyjne metalowe i nie są żadną nowością. Zostały wymyślone już w 1968 roku! Efekty nimi osiągane nie muszą być wcale lepsze niż z zastosowaniem zwykłych zamków. Należy pamiętać, że aparat sam nie leczy – jest tylko narzędziem w rękach ortodonty. Jednakże zamki samoligaturujące mogą niekiedy skrócić czas leczenia, gdyż są bardziej precyzyjne.

Czy noszenie aparatu stałego jest przeszkodą do wykonania badania Rezonansem Magnetycznym (MRI)?

Aparat stały, ani retainer nie jest przeszkodą do wykonania badania o ile wszystkie zamki są przyklejone na stałe do zębów. W przypadku badania okolic głowy należy się liczyć z możliwością pogorszenia jakości uzyskanego obrazu.

Leczę się już długi czas, a ortodonta wciąż nie chce ściągnąć aparatu, dlaczego?

Samo proste ustawienie zębów nie jest jedynym celem leczenia. Bardzo ważne jest dopracowanie kontaktów międzyzębowych w tylnych odcinkach, aby efekty leczenia były stabilne i nie doszło do nawrotu wady. Etap „dopracowywania” zgryzu może trwać kilka miesięcy, a w ciężkich wadach nawet do 2 lat i jest to zupełnie normalne.

Zmagasz się z problemami ze zgryzem bądź nie jesteś pewien czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego? Skontaktuj się ze specjalistą z zakresu ortodoncji  z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach! W ramach usług ortodoncja Poznań, zadba on o stan Twojego uzębienia i przywróci mu pełną funkcjonalność.